Vánoční štola

24.11.2023 08:41

Suroviny:

550 g polohrubé mouky

100 g moučkového cukru

200 g másla

60 g soli

250 ml mléka

50 g droždí

 ½ lžičky muškátového oříšku

1 lžička strouhané citr. kůry z dobře omytého citrónu

100 g v rumu naložených rozinek

100 g oloupaných mandlí

100 g kandovaného ovoce

Na potření a posypání:

50 g másla

2 lžíce rumu

1 vanilk. cukr

moučkový cukr

 Postup:

Z hrsti mouky, několika lžic vlažného mléka, lžíce cukru a droždí si připravíme kvásek. Do mísy prosijeme mouku, přidáme zkynutý kvásek cukr, sůl, zbylé vlažné mléko, muškátový květ, citrónovou kůru a naposledy vlahé rozpuštěné máslo. Vypracujeme těsto, které se nechytá mísy ani vařečky. Potom přidáme oloupané mandle nakrájené na nudličky, v rumu namočené rozinky, na drobné kousky nakrájené kandované ovoce a opět těsto prohněteme. Povrch potom poprášíme moukou, přikryjeme ubrouskem a na teplém místě necháme kynout 30-40 minut. Vykynuté těsto přendáme na pomoučený vál a vyválíme oválný, ale podlouhlý plát, silný asi 4 cm. Ten po délce přehneme tak, aby okraj vrchního přehybu sahal asi do 2/3 šířky přehnutého plátu. Tvoří jakýsi podélný stupeň, který trochu zmáčkneme. Štolu přeneseme na plech, vyložený pečícím papírem a necháme ještě asi 10 min. odpočinout. Chceme-li štoly menší, rozdělíme těsto na dvě poloviny a vytvoříme štoly dvě.

Pečeme ve vyhřáté troubě při 170 -180°C zhruba 50 minut. Hned po upečení polijeme štolu rozpuštěným máslem, do kterého jsme přidali rum a posypeme nejprve vanilkovým cukrem, potom moučkovým. Povrch opět polijeme zbylým máslem a necháme vychladnout.

Studenou štolu silně posypeme moučkovým cukrem. Až do podávání ji uložíme v suchu a chladu, zabalenou v alobalu. Štola vydrží měkká a vláčná několik týdnů.

celková doba přípravy cca 2 ½ hodiny

1 ks nebo 2 menší ks

I když štola pochází z Německa, poslední dobou si našla místo i v našem jídelníčku. Před pár lety jsme si připravili štolu drážďanskou podle velmi starého receptu. Je výborná, kdo ji zkusil, jistě mně dá za pravdu. Recept na ni je však finančně náročnější. Pro tentokrát jsem zvolila variantu levnější, ale na chuti si s tou originální nezavdá. Štola je plná výborných surovin, je hutná, sladká, voní máslem, rumem a vydrží i několik měsíců. Říká se, že čím je štola starší, tím je lepší. Podle mého je nyní ten správný čas si štolu upéct. Tak tedy dnes začínáme připravovat Vánoce, s chutí do toho. Na závěr tohoto krátkého povídání o štole podotýkám, abychom si na její přípravu udělali čas, nic neuspěchejme. Všechny přísady krom droždí musí být vlažné. Těsto nechte dobře vykynout tak, jak se má, rozinky nechte v rumu nabobtnat, zapomeňte na jiný tuk než je máslo. A hlavně: dělejte s radostí a láskou, pak je úspěch zaručený!