Svatojánský koláč
Suroviny:
3 - 4 celá vejce
2 dl polohrubé nebo hladké mouky
1 dl cukru
1 dl oleje
½ dl mléka
1 kypřicí prášek do pečiva
100 g mletého svatojánského chlebíčku (karob)
100 g směsi rozinek, ořechů, kandovaného nebo sušeného ovoce
4 středně velká jablka
čokoládová poleva, marmeláda
šlehačka
sádlo a hrubá mouka na vymazání a vysypání formy
Postup:
Oloupaná jablíčka nahrubo nastrouháme do mísy. Přidáme všechny suroviny, dobře promícháme a těsto vlijeme do sádlem vymazané a hrubou moukou vysypané koláčové formy nebo plechu s vyšším okrajem. Ve středně vyhřáté troubě pečeme cca 30 - 40 minut při teplotě 170 °C. Studený moučník můžeme potřít marmeládou a polít čokoládovou polevou. Po jejím ztuhnutí můžeme ještě ozdobit šlehačkou. Zkrátka a dobře, fantazii se zde meze nekladou – důkazem toho je fotografie na našem webu.
Místo prášku do pečiva lze s úspěchem použít kypřící prášek do perníku, a na světě máme báječný, chutný a vláčný perník.
Celková doba přípravy do 1 hodiny
Svatojánský chlebíček jsou lusky rohovníku obecného. Sušené mleté lusky známe pod názvem karob. Jde o velmi výživnou surovinu, obsahující především vitaminy skupiny B, vlákninu a minerální látky, zejména vápník, měď, mangan, hořčík, selen a zinek. Je velmi prospěšný pro diabetiky, pro nemocné s vysokým tlakem a vzhledem k tomu, že neobsahuje téměř žádný cukr, je vhodným potravinovým doplňkem u všech, kteří dbají na své zdraví a štíhlou linii. Při tom si však moučník ze svatojánského chlebíčku mohou s klidným svědomím dopřát.
Podle legendy se plody rohovníku živil svatý Jan celých 40 dní. Proto tedy hovoříme o svatojánském chlebíčku.
Na závěr si dovolím jednu zajímavost. Lusky rohovníku obsahují 6 – 8 semen, která mají všechna neobvyklou stálou hmotnost (0,2 g) a už ve středověku se používala k přesnému vážení.