Pšeničné „rizoto“

14.01.2016 22:33

Suroviny:

250 g bulguru

1 lžíce sádla

1 cibule

2 barevné papriky

2 – 3 stroužky česneku

2 lžíce nasekaných čerstvých bylinek nebo

2 lžičky sušených (petrželka, pažitka, libeček, tymián,…)

mletá paprika sladká i pálivá

100 g kysané smetany

sůl

 

250 g nakrájené šunky

 

Postup:

Bulgur v několika vodách propláchneme a v mírně osolené vodě ho uvaříme do měkka. To trvá cca 10 – 12 minut. Voda v poměru s bulgurem je 2:1.  V rozehřátém tuku zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme na nudličky nebo kostičky nakrájené papriky a plátky česneku, opaprikujeme, osolíme, promícháme a pod poklicí dusíme maximálně 5 minut. Papriky musí být jen změklé, nikoliv rozvařené.

Měkký bulgur necháme pod pokličkou prochladnout a poté do něj vmícháme smetanu, oblíbené, najemno nasekané čerstvé nebo sušené bylinky a podušené papriky. Vše dobře promícháme a už jen prohřejeme. Rizoto podáváme obložené čerstvou zeleninou a plátky šunky. Místo šunky lze použít také kousky pečeného drůbežího masa. Vynecháme-li šunku či maso, máme výbornou variantu pro vegetariány.

 

Celková doba přípravy 40 minut

4 - 6 porcí

 

Bulgur je předvařená nalámaná celozrnná pšenice. Tím, že je předvařený, usnadňuje další úpravu. Používá se do polévek, na saláty, jako příloha či různě upravené rizota. V neposlední řadě ho můžeme použít i do rozličných nádivek nebo jím nastavit mletá masa při přípravě karbanátků či domácí sekané.

Tím, že obsahuje, vitaminy, vlákninu a minerály, má velmi příznivé účinky na lidský organismus, navíc velmi dobře chutná. Měli bychom do svého jídelníčku zařazovat častěji.