Mastné vdolky

11.11.2016 21:12

Suroviny:

500 g hladké mouky

1 vejce

300–350 ml mléka

1 lžička cukru

3 lžíce oleje

25 g droždí

sůl

70 g másla na potření

3 oloupaná a nastrouhaná jablka na náplň

moučkový cukr na posypání

 

Postup:

Do mísy prosejeme mouku a přidáme vykynutý kvásek, který jsme připravili z několika lžic vlažného mléka, droždí a cukru. Ve zbylém mléku rozmícháme olej a vejce, přilijeme k mouce, osolíme a zaděláme vláčné těsto, které dobře propracujeme. Povrch těsta posypeme moukou, přikryjeme ubrouskem a na teplém místě necháme zkynout.

Vál posypeme moukou, přendáme na něj vykynuté těsto, rozdělíme ho na 15–20 dílů a vytvoříme z nich placičky. Každou naplníme nastrouhanými jablky, zabalíme a zploštíme do tvaru vdolků. Přendáme je na pomaštěný plech a necháme je ještě asi 10 minut odpočinout.

Ve vyhřáté troubě je upečeme dozlatova. Ještě horké omastíme vlahým máslem a bohatě pocukrujeme. Podle chuti můžeme omastit a pocukrovat několikrát, aby to byly opravdu mastné vdolky. Vhodným nápojem k této krajové pochoutce je klasická melta.

 

Celková doba přípravy: 2hodiny

20 ks

 

Velmi oblíbené mastné vdolky pochází z Merklína a jeho okolí. Je to levnější modifikace buchet. Z těsta, které se používá na přípravu mastných vdolků, můžeme upéct i rozpeky. Těsto je stejné, jen ho nenaplňujeme a po upečení pouze omastíme. Rozpeky jsou velmi chutnou přílohou k omáčkám, dušené zelenině nebo luštěninám.