Martinské rohlíčky

25.10.2019 13:50

Suroviny:

Na těsto:

500 g polohrubé mouky

120 g másla

3 žloutky

70 g moučkového cukru

30 g droždí

250 ml mléka

1 citrón

sůl

Na nádivku:

150 ml vody nebo mléka

200 ml mletého máku

100 g cukru

1 lžička másla

2 lžíce strouhaného perníku

mletá skořice

mletý hřebíček

Postup:

Máslo utřeme s cukrem a se žloutky. Pak přidáme nastrouhanou kůru z dobře omytého citrónu, vykynutý kvásek, připravený z droždí, několika lžic vlažného mléka a trochy mouky, mouku, mléko a sůl. Zaděláme tužší těsto, které necháme na teplém místě vykynout. Vykynuté těsto přendáme na pomoučený vál a rozdělíme ho na tři stejné díly. Z každého vytvoříme bochánek, který vyválíme na kulatou placku, vysokou cca ½ cm. Každou placku nakrájíme na 8 stejných trojúhelníků. Na kratší stranu trojúhelníka dáme přiměřené množství makové nádivky a těsto stočíme od této strany s nádivkou ke špičce. Vytvarujeme rohlíčky, které přendáme na mírně pomaštěný plech, a necháme je ještě10 minut kynout. Pak je potřeme rozšlehaným vejcem a ve středně vyhřáté troubě pečeme dozlatova. Prochladlé rohlíčky pocukrujeme.

Příprava nádivky: Mletý mák uvaříme v mléku nebo ve vodě, osladíme a ochutíme mletým kořením. Je-li nádivka příliš řídká, zahustíme ji strouhaným perníkem a na závěr zjemníme máslem.

Celková doba přípravy: cca 3 hodiny

24 ks

V některých oblastech pekly hospodyně místo rohlíčků martinské podkovy. Těsto i nádivka byly stejné, jen se místo rohlíčků tvořily podkovy tak, že se rohlíčky vytvořily delší a zahnuly se do tvaru podkovy. Někdy se na koncích ještě nařízly.