Králík s černou omáčkou

10.12.2015 16:24

Suroviny:

1 ½ kg naporcovaného králičího masa

70 g uzené slaniny

300 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel)

1 cibule

vývar z králičích kostí a odřezků

150 g másla

1–2 citróny

2 lžíce hladké mouky

2 lžíce strouhaného perníku

2 lžíce švestkových povidel

divoké koření (bobkový list, nové koření, celý pepř a jalovčinky)

30 g rozinek

30 g oloupaných mandlí

2 dl červeného vína

50 g vypeckovaných sušených švestek

ocet podle chuti

mletý pepř

sůl

Postup:

Odblaněného králíka naporcujeme na cca 10 dílů. Očištěnou a opláchnutou kořenovou zeleninu a cibuli nakrájíme na plátky a osmažíme společně s částí cukru na polovině másla do světlehnědého zabarvení. Pak do zeleninového základu vložíme porce králičího masa, které jsme prošpikovali klínky slaniny, osolili a opepřili. Přidáme nastrouhanou citrónovou kůru, trochu octa, podlijeme vývarem a pod poklicí dusíme doměkka. Během dušení maso obracíme a podle potřeby podléváme vývarem. Měkké maso vyjmeme a odložíme na teplé místo. Omáčku zahustíme zásmažkou připravenou z druhé části másla a hladké mouky. Dobře promícháme, přidáme strouhaný perník, divoké koření, povidla a za častého míchání zvolna vaříme nejméně 1 hodinu. Během vaření podléváme červeným vínem. Dobře provařenou omáčku dosolíme, podle chuti přidáme cukr a citrónovou šťávu a přes síto ji propasírujeme. Na závěr do omáčky přidáme rozinky, nakrájené na plátky a spařené sušené švestky a oloupané na nudličky nakrájené mandle. Podáváme tak, že porce králičího masa přelijeme omáčkou a jako přílohu volíme houskové knedlíky.

Chceme-li připravit omáčku samostatně, vynecháme maso, ostatní postup je stejný.

Celková doba přípravy: cca 2 hodiny

8–10 porcí

Černá omáčka bývala nezbytnou součástí vánočního jídelníčku. Připravovala se k rybám, zejména kaprům, ale také s králíkem, zajícem, či zvěřinou vůbec, jindy postačil jen kousek drůbeže. Mnohde se omáčka vařívala bez masa.  Podávala se jednak s knedlíkem, ale častěji s vánočkou nebo chlebem.

Připravená omáčka, třebaže bez masa, je delikatesou. Chutná teplá, ale i studená. Voňavá vánočka jako příloha jen podtrhne sváteční náladu a nostalgicky na nás dýchne vůně starých časů.