Kotlety na kmíně

19.11.2015 20:32

Suroviny:

4 kotlety s kostí po cca 150 - 170 g

2 lžíce hladké mouky

2 lžíce sádla

2 cibule

1 lžička kmínu

250 ml vývaru (může být i z kostky)

mletý pepř

sůl

 

Postup:

Kotlety otřeme vlhkým hadříkem, naklepeme, po stranách dvakrát nařízneme, aby se při opékání nekroutily, a do poloviny je odřízneme od kosti. Poté je osolíme, opepříme a obalíme v hladké mouce. V nádobě rozpálíme sádlo a připravené kotlety v něm zprudka z obou stran opečeme. Opečené vyjmeme a v sádle po opékání do zlatova usmažíme cibuli, nakrájenou na půlkolečka. Na cibuli vložíme zpět opečené kotlety, posypeme kmínem, podlijeme malým množstvím vývaru a pod poklicí dusíme do měkka. Podle potřeby maso mírně podléváme a obracíme. Hotové kotletky dáme na talíře a přelijeme šťávou. Komu nevadí rozvařená cibule, ponecháme ji ve šťávě, v opačném případě ji přecedíme.

Vhodnou přílohou jsou brambory v různých úpravách, dobrá je i dušená rýže. Podáváme se zeleninovými saláty nebo s kompoty.

 

Celková doba přípravy: do 1 hodiny

4 porce

 

I v gastronomii platí, že v jednoduchosti je krása, či dobrá chuť. U tohoto pokrmu větší důraz klademe na prvotřídní maso, než na rozmanitá koření.

V tomto případě si úplně vystačíme s obyčejným kmínem. Tím, že použijeme maso s kostí, bude výpek mnohem chutnější, než kdybychom použili maso bez kosti. Také naservírované vypadá velmi lákavě.

Toto je můj oblíbený pokrm už od dětství, býval na pořadu dne v sobotu, kdy

v poledne, po příchodu z práce, ho měla maminka uvařený velice rychle. Někdy k němu býval čerstvý měkký chléb s křupavou kůrkou a vytírali jsme jím zbylý výpek .