Hrušková povidla

14.10.2016 23:06

Suroviny:

 

5 kg vyzrálých hrušek

150 ml 8% octa

cca 500 g krystalového cukru

 

Postup:

 

Dobře vyzrálé hrušky opereme a neosušené naskládáme na plech. V troubě je při 150°C pečeme zhruba 20 minut. Upečené hrušky necháme vychladnout a potom je rozkrojíme, odstraníme jádřince a umeleme na masovém strojku. Přidáme ocet, zamícháme a v chladu necháme 24 hodin proležet. Během této doby občas zamícháme.

Směs nalijeme do pekáče, nejlépe starého litinového, ve kterém se povidla nepřipalují, a dáme do vyhřáté trouby, kde ji necháme zahušťovat. Je-li to nezbytné, občas zamícháme. Asi za 90 – 120 min. jsou povidla dostatečně zahuštěná. Poznáme to podle toho, že se vařečkou vytvořená rýha nezalévá šťávou, ale zůstává patrná. Přidáme cukr a mícháme do rozpuštění. Potom ještě asi 5 minut povaříme. Horkými povidly plníme zahřáté sklenice, zavíčkujeme a obrácené dnem nahoru je necháme vychladnout.

 

Poznámka: Velmi starý a osvědčený recept. Takto připravená povidla, i když jsou bez konzervačních přípravků, se nekazí.

 

Celková doba přípravy cca 6 hodin + doba potřebná k proležení

 

Je podzim, ovoce dozrálo a jak se zdá, letos je dobrá úroda jak hrušek, tak jablek. Připravme se na zimu a udělejme si poctivá domácí dobrá povidla. Můžeme je namazat na vdolky a pokapeme-li je ještě smetanou, máme