Burek s masovou náplní
Suroviny:
Na těsto:
350 g hladké mouky
150 ml vlažné vody
1 vejce
1 lžíce oleje nebo rozpuštěného másla
2 lžičky octa
špetka soli
Na náplň:
500 g mletého masa
1 menší cibule
2 stroužky česneku
mletý pepř, sůl, event. oblíbené koření či bylinky
rozpuštěné máslo smíchané s olejem na potírání (cca 100 g)
Postup:
Mouku prosejeme na vál a v jejím středu prohloubíme důlek. Do vlažné vody rozklepneme vejce, přidáme tuk, sůl, ocet a dobře rozmícháme. Tekutinu pozvolna lijeme do mouky a pomocí nože zpracujeme v řídké těsto. Jakmile těsto houstne, zpracováváme jej dále rukama. Hotové těsto musí být hladké, lesklé a pružné, nechytá se ruky ani válu. Utvoříme z něj dva bochánky, potřeme je vlahým máslem, přiklopíme miskou a na teplém místě je necháme minimálně 20 minut odpočinout. Ideální je nechat těsto odpočinout přes noc.
Na stůl rozprostřeme čisté plátno nebo ubrus, poprášíme moukou, doprostřed položíme bochánek těsta a lehce ho rozválíme. Potom placku potřeme vlahým máslem smíchaným s olejem a opatrně ho rukama vytahujeme, aby bylo velmi tenké. Opět ho potřeme tukem. Z poloviny náplně vytvoříme váleček, který položíme na jednu stranu připraveného těsta. Pomocí ubrusu těsto svineme do tvaru tenkého závinu, přeneseme na pomaštěný plech a povrch opět potřeme tukem. Stejným způsobem připravíme i druhou polovinu těsta.
V předehřáté troubě upečeme dozlatova. Ještě teplý nakrájíme.
Příprava náplně:K mletému masu přidáme najemno nakrájenou cibuli, utřený česnek, vejce, osolíme, opepříme, event. okořeníme oblíbeným kořením či bylinkou. Vše dobře promícháme. Je-li náplň příliš řídká, zahustíme trochou strouhanky.
Vhodným doplňkem je čerstvá či nakládaná zelenina.
Celková doba přípravy cca 1 ½ hodiny (krom doby potřebné k odpočinku těsta)
Burek pochází z turecké kuchyně. Je velmi populární v zemích bývalé Jugoslávie, ale také v severní Africe a po celém Balkánu. Je připravován z taženého těsta, může být s různými náplněmi. Většinou to jsou náplně slané. Ať už jde o masovou náplň, tvarohovou, zeleninovou, zejména zelnou či špenátovou, nebo houbovou, vždy se jedná o velmi dobrý a lahodný pokrm, jehož příprava není sice jednoduchá, ale stojí za to si ho připravit. Může být připravován jako úzký závin, třeba i stočený do spirály či jako plněný „uzlík“ nebo kulatý jako koláč.