Bramborové škubánky s mákem a klevelou
Suroviny:
1 kg brambor
100 g polohrubé mouky
100 g hrubé mouky
sůl
Na posypání a polití:
100 g mletého máku
100 g moučkového cukru
70 g sádla nebo másla
Postup:
Oloupané, omyté, na větší kousky nakrájené brambory dáme vařit do mírně osolené vody. Jakmile jsou brambory měkké, odlijeme stranou asi polovinu vody, brambory zasypeme moukou a obrácenou vařečkou uděláme několik otvorů až po dno. Přiklopíme poklicí a necháme 7–10 minut propařit. Potom brambory rozšťoucháme a důkladně propracujeme s moukou. Je-li těsto příliš tuhé, přilijeme trochu vody z brambor. Lžící, kterou máčíme v rozehřátém sádle nebo másle, vykrajujeme škubánky, klademe je na talíře a sypeme mletým mákem a cukrem, poléváme rozpáleným sádlem nebo máslem. Podáváme se švestkovou klevelou.
Celková doba přípravy: 1 hodina
6 porcí
Klevela ze švestek
Suroviny:
3 kg švestek
750 g cukru
150 ml vinného octa
1 lžička mleté skořice
5 hřebíčků
100 ml rumu
Postup:
Očištěné a vypeckované švestky nakrájíme na kousky. Promícháme je s cukrem a vinným octem a v chladu necháme 24 hodin stát. Pak je přendáme do nádoby, přidáme koření a prudce, za občasného míchání, vaříme cca 1 hodinu. Do hotové klevely vmícháme rum. Plníme do malých skleniček, které uzavřeme víčky. Sterilizujeme 20 minut při 90 °C.
Právě je sezóna švestek, připravme si pozapomenutý recept na klevelu. V receptu je uvedené poměrně velké množství rumu, ale podle toho, pro koho je klevela určena, tak ho přidáme přiměřeně.
Klevelou poléváme škubánky, trhanec či malé knedlíky z tvarohového nebo kynutého těsta, podáváme ji jako přílohu k masu, výborná je také jako marináda. Klevela a povidla nemohly dříve chybět v žádné rodině. Zkusme to nyní také my.
Nu a dnes si také osvěžíme také recept na obyčejné bramborové škubánky, jejichž příprava je pro někoho hotové peklo. Ale sami poznáte, že je to velmi snadné a výborné jídlo. Jen co těsto na ně „dostaneme do rukou.“