Bílé fazole s párkem, známé jakoTrenčianský párok s fazuľou
Suroviny:
400 g bílých suchých fazolí
2 cibule
2 lžíce sádla
200 g rajčatového protlaku
1 lžíce mleté sladké papriky
1 lžička mleté pálivé papriky
2 - 4 stroužky česneku
1 ½ l masového nebo zeleninového vývaru
1 - 2 lžíce hladké mouky
cukr, mletý pepř, ocet, sůl
300 g kvalitních párků nebo šunkové klobásy
Postup:
Přebrané fazole vypereme a namočíme na několik hodin, nejlépe přes noc, do studené vody. Poté z nich slijeme vodu a uvaříme je do měkka ve vývaru. Měkké necháme na sítu okapat, ale vývar z nich nevyléváme. Dobře uvařené fazole musí být měkké, nikoliv rozvařené.
Na sádle necháme zesklovatět najemno nakrájenou cibuli a plátky česneku. Přidáme sladkou i pálivou mletou papriku, mouku a rajčatový protlak. Za stálého míchání přilijeme studený vývar z vařených fazolí a chvíli povaříme. Když omáčka zhoustne, přidáme okapané vařené fazole a na silnější kolečka nakrájené párky nebo klobásy. Silně prohřejeme. Na závěr dochutíme solí, mletým pepřem, cukrem a octem.
Podáváme s chlebem nebo bílým pečivem.
Celková doba přípravy 2 hodiny (bez doby potřebné k namáčení fazolí)
4 – 6 porcí
Začíná pěkné počasí, které láká do přírody. Vzpomněla jsem si na své mládí, kdy jsme na toulkách přírodou s chutí pojídali tuto levnou, ale velice chutnou stravu, která se za pár korun dala pořídit v konzervě.
Plechovka s tímto pokrmem nikdy nechyběla v žádném batohu trampa nebo obyčejného výletníka. Byla to sázka na jistotu. Fazole byly výborné, zasytily a eventuelní problémy po jejich požití se v přírodě daly řešit velmi dobře a kulantně. Navíc, chutnaly jak ohřáté, tak studené, kdy se s oblibou pojídaly přímo z plechovky.
K tomu krajíc chleba a hlad byl zažehnán, na své si přišly i chuťové pohárky.