Mleté maso á la Parmentier

18.08.2011 18:11

Suroviny:

 

1 kg syrových brambor

70 g másla

250 ml sladké smetany

200 g strouhaného sýra ementálského typu

700 g mletého hovězího masa

2 větší cibule (cca 200 g)

300 g pasírovaných přezrálých rajčat (možno použít i rajčata sterilovaná)

2 snítky tymiánu

1 lžička cukru

olej

mletý bílý pepř

sůl

Postup:

Oloupanou cibuli najemno nakrájíme a na rozpáleném oleji osmažíme do růžova. Přidáme mleté maso a prudce ho orestujeme. Pak k němu přidáme oloupaná prolisovaná nebo na drobné kousky nakrájená rajčata, cukr a sůl. Vše dobře promícháme, přiklopíme poklicí a velmi pomalu dusíme zhruba 40 minut.

Mezitím připravíme brambory, které nejdříve oloupeme, nakrájíme je na kousky a ve slané vodě je uvaříme do měkka.  Smetanu přivedeme k varu, ale dále ji nevaříme.  Do horké smetany přidáme lístky tymiánu, sůl, mletý bílý pepř a máslo, které v ní necháme rozpustit.  Vařené brambory scedíme a šťouchadlem je rozmačkáme (nikdy nepoužíváme mixer, ani ponorný!!) Na rozmačkané brambory nalijeme smetanu s rozpuštěným máslem a kořením a dobře promícháme. Zapékací mísu vymastíme máslem a na dno rozprostřeme polovinu bramborové kaše, na ni navrstvíme dušené mleté maso a poslední vrstvou bude druhá polovina kaše, kterou naneseme na maso. Dáme do středně vyhřáté trouby a při 180°C pečeme 20 minut. Po této době pokrm posypeme strouhaným sýrem a ještě 10 minut dopečeme. Podáváme se zeleninovými saláty.

 

Celková doba přípravy je cca 1 ½ hodiny

6 porcí

 

 

Historie tohoto pokrmu:

Jistý Antoine Parmentier za doby Ludvíka XVI propagoval brambory, které objevil při svém uvěznění v žaláři. Nazýval je lanýži chudých a na svém oblečení nosil bramborový květ. Trvalo to však nějakou dobu, než se mu podařilo prosadit brambory jako zeleninu. Tento přínos francouzské kuchyni byl odměněn pojmenováním bramborového pokrmu na jeho počest .  Je to vlastně vrstva ochuceného mletého masa, rozmačkané brambory a sýr, vše upečené v troubě.

 

Poznámka:

Mleté maso může být i různá směs a je to jeden ze způsobů, jak využít zbytků.